Pokud se rozhodnete Mikulov navštívit, budete mít spoustu možností, jak vaší dovolenou strávit aktivně. Celé okolí je protkané cyklostezkami vedoucími nádhernou vinařskou krajinou. Na své si přijdou také pěší turisté.

Rozhodně byste neměli odcházet, pokud jste ještě neposeděli v některém z místních vinných sklepů či vináren. Město je vinařskými akcemi, expozicemi a naučnými stezkami protkané.

Samotný Mikulov nabízí několik pamětihodností, které byste určitě neměli minout.

Zámek Mikulov, nejdříve majetek Liechtensteinů a později Dietrichsteinů, se vypíná na skále uprostřed Mikulova. Určitě ho nepřehlédnete, lze ho vidět už z dálky. Pokud se rozhodnete pro jeho návštěvu, neobejděte jeho expozice, zámeckou knihovnu a sál předků.

Nádherné Historické náměstí si zachovává svou podobu již od 17. století. Tvoří přirozené centrum města. Vidět musíte určitě sgrafitový dům U Rytířů. Nádherná je také kašna se sochou Pomony s rohem hojnosti. Pochází z 18. století. Celé historické jádro města je městskou památkovou rezervací.

V dolní části mikulovského náměstí stojí kostel svaté Anny ze 17. století. V jeho blízkosti byla v 19. století vystavěna pohřební kaple Dietrichsteinů, kterou určitě musíte vidět také. Je nádherná a obsahuje pozůstatky členů několika generací Dietrichsteinů.

Za návštěvu určitě stojí také židovská synagoga, která má nádhernou vnitřní výzdobu. Její historie sahá až do 16. století.

Mezi další objekty, které se vyplatí navštívit, patří také kostel sv. Václava, kostel sv. Jana Křtitele, kostel sv. Mikuláše, kaple sv. Šebestiána, židovský hřbitov či historická židovská čtvrť.

Nedaleko od města se nachází světoznámý Lednicko-valtický areál, jenž je zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Z Mikulova k němu pohodlně dojedete například na kole.


Fotogalerie

V bezprostřední blízkosti ubytování

Takto to vypadá, když vyjdete z penzionu a uděláte si kolečko kolem zámku ...


Okolí Mikulova

Mikulov je díky své poloze jako stvořený pro turistiku v CHKO Pálava. Až podrobně prozkoumáte tuto oblast, nedaleko se nachází jeden evropský unikát – Lednicko-valtický areál.


CHKO Pálava

Při ubytování v Mikulově a okolí lze vyrážet na nádherné výlety do této oblasti. Na Pálavě se nachází také světoznámé archeologické naleziště v Dolních Věstonicích – místo nálezu Věstonické Venuše. Nacházejí se zde také další prastaré pozůstatky ohnišť či skladiště mamutích kostí.

Na své si v oblasti přijdou také milovníci vzácných rostlin – vidět zde můžete písečnice velkokvěté, šalvěj etiopskou či ovsíř stepní.

Nachází se zde také několik zřícenin hradů – nejznámější jsou asi Děvičky či Sirotčí Hrádek.

Děvičky jsou největší dominantou v této oblasti. Tato zřícenina gotického královského hradu se tyčí na výrazné skále a výstup k ní není lehký, ze tří stran je nepřístupná. Odměnou je ale velkolepý výhled do okolité krajiny – Novomlýnskou vodní nádrž budete mít po výstupu jako na dlani. Před zříceninou uvidíte také 3 skalní útesy – podle pověsti jde o 3 dívky, které zkameněly. Odtud pochází i název hradu (Dívčí hrady, Děvičky).


Lednicko-valtický areál

Odejít z oblasti Mikulova a nepodívat se na tento skvost by bylo opravdovým hříchem.

Jde o nejrozsáhlejší území v Evropě, na kterém se nachází člověkem uměle vytvořený komplex nejrůznějších objektů. Po celá staletí se komplex rozrůstal díky rodu Liechtensteinů. Na seznam kulturního dědictví UNESCO byl zapsán v roce 1996.

Hlavními stavbami jsou zámky Lednice a Valtice. Mezi nimi se rozprostírá obrovské území pokryté rybníky, lesy, parky a nejrůznějšími objekty. K nejzajímavějším patří určitě Apollonův chrám, Lovecký, Rybniční či Hraniční zámeček, Chrám Tří Grácií, Janův hrad, Minaret v maurském slohu či Kolonáda na Reistně.

Nádherné jsou zejména prohlídky velkolepých zámeckých zahrad a parků. V zámku v Lednici jsou pořádány i komentované prohlídky těchto zahrad se zahradním architektem, které jsou opravdu nezapomenutelné. Ne nadarmo se celému Lednicko-valtickému areálu přezdívá Zahrada Evropy.


Fotogalerie

Okolí Mikulova

Toto je jen zlomek toho, co zde můžete vidět ...